Fue Tekniği

 

Foliküler Ünite Ekstraksiyonu (FUE)

Dünya’da kabul görmüş son saç ekimi tekniği olan  FUE (FolliculerUnitEkstraksiyon), hem graftleri  alırken hem de alınan saçlı dokuyu naklederkenağrısız, izsiz ve sonuçları doğal olan bir tekniktir.

Fue saçsız bölgeye, ense bölgesinden tek tek alınan canlı saçlı dokuların nakli işlemidir

FUE tekniği FuT tekniğinden farklı olarak cerrahi müdahale gerektirmez. FUE tekniği micro motor ve kişinin saç teli kalınlığına uygun özel punchlarla kök seviyesine inilerek köklerin tek tek alınması işlemidir.

Konya FUE tekniğinde dönör bölgede cerrahi müdahale yoktur. Dokular micro motorla alındıktan sonra bariz izler kalmaz.Dönör yani ense bölgesi iyileşimi görsel olarak 7 ila 10 gün fiziksel olarak 6 ay kadar sürmektedir.

Esplas Hair Konya saç ekim olarak 1 seans fue işlemlerinde en az 4000 graft ( ortalama 8000 saç teli) doku nakli yapabilmekteyiz.

 

NEDEN FUE Yİ TERCİH ETMELİYİZ

FUE tekniği doğru kişiler tarafından yapıldığında yüzde yüz doğallık sağlayan bir tekniktir. Fut tekniğinde oluşan kalıcı yaralar, DHI tekniğinde oluşan 90 derece olan saçların doğal olmayışı ve kalem atışlarında köklerin kırılabilirliği sebebiyle FUE tekniği en sağlıklı teknik olmuştur.

FUE tekniğinde saçların orijinal açısı olan 30-40 derece açı özel ithal kanal açma aletleriyle verilmektedir ve bu durum doğallığın kendisidir. DHI tekniğinde kalemlerin uçlarının kalınlığı sebebiyle bu açı verilememektedir.

FUE tekniğinde istenilen kadar doku alınabilmektedir bu durumun avantajı; küçük açıklıklarda ve önceden oluşan küçük yara izlerini kapatmakta gerektiği kadar doku alma avantajı sağlamaktadır.

 

FUE TEKNİĞİ NASIL YAPILIR VE KISIMLARI

1. KISIM

İşlem yapılacak olan kişiyle gerekli planlamalar yapıldıktan sonra, saçların traşlanma aşamasına geçilir. Saçlar makine ile sıfır numara (0,2-03mm) traş edilir ve ardından yıkama işlemi yapılarak kişinin kafası temizlenir.

2. KISIM

Köklerin alınacağı alan uzmanlar tarafından belirlenir ve gerekli hatlar çizilir, ardından lokal anestezi işlemi başlar. Lokal anestezi işlemi sadece kafa derisini uyuşturma işlemidir. Dişçilerin kullandığı aynı ilaçlar kullanır ve herhangi bir tehlikesi yoktur.

Yukarıda bahsettiğimiz kendi aralarında sınıflandırılmış graftlerimiz; birlileri ön çizgiye kullanılmak kaydıyla önden geriye ikili ve üçlü graftler açılan belirli derinlikteki kanallara profesyonel ekibimizce yerleştirilir. Bu işlem yaklaşık 2 saat sürmektedir.

Bütün aşamalar titizlikle yapılmalıdır. Sterilizayson oldukça önemlidir. Bütün bu aşamalar tarafımızca en iyi şekilde uygulanmakta olup bütün bu aşamalarda 1. Sınıf malzeme kullanılmaktadır.

3. KISIM

Öncelikle danışanın saç kalınlığı tespit edilir ve uygun micro motor punchı seçilir (07mm-08mm), halk arasında ne kadar küçük punch o kadar doğal sonuç fikri tamamen yanlıştır. Punchlar sağlıklı bir FUE için danışanın saç kalınlığına göre seçilir ki ulaşılabilecek maksimum graft sayısına ulaşılabilsin.

Bu kısımda micto motorla graft alma işlemi yaklaşık 2 saat kadar devam eder. Sağlıklı bir enseden maksimum 4500 graft kadar doku alınabilir

Ayrıca bu kısımla paralel olarak ilerleyen alınan graftlerin sayılması ve ayrıştırılması aşamasıda vardır. Alanında uzman hemşirelerimiz alınan kökleri birli ikili ve üçlü şeklinde ayırırlar. Ayrılan bu dokuların birli olanları ön çizgide kullanılır doğallık için bu işlem şarttır.

4. KISIM

Saç çizgisi belirleme aşamasıdır.

Öncelikle saç çizgisi belirlenirken kişinin genç yaşlardaki saç çizgisi belirlenmesi gerekmektedir. Bu hat belirlendikten sonra kişinin burun uzunluğu, kaşlar arası mesafe, kaş alın yüksekliği alınarak; gençlik hattının 3 mm ila 10  mm’ kadar üzerine çıkılıp, gençlik hattının aynı kıvrımları yapılır.Bu işlem profesyonel ölçüm aletleriyle yapılmaktadır

5. KISIM

Kanal açım aşaması.

Saç ekimin en önemli aşamasıdır. İnsan doğası gereği  saç yönleri öne doğru 35-40 derecelik açılara sahiptir. Saç ekiminde de bu açının verilmesi çok önemlidir. Bu işlem için Almanya’dan ithal ettiğimiz özel kesiciler kullanmaktayız. Bu bıçaklar saça kendi açısını vermekte ve gerekli derinlikte kanal açmaktadır. Bu işlemi 13 yıldır bu işlemi yapan uzmanımız açmaktadır. İşlem en fazla 1 saat sürmektedir.

6. KISIM

Dinlenme ve yemek aşaması

Kanal açımı bittikten sonra köklerin alındığı bölge ve kanalların açıldığı bölge dış etkenlerden etkilenmeyecek şekilde kapatılır ve danışan yemeğini yer ve dinlenir. Yaklaşık 30 dakikadır.

7. KISIM

Alınan graftlarin açılan kısımlara yerleştirilmesi işlemidir.