Operasyon Sonrası

Operasyon Sonrası

Konya sac ekim, İşlemden çıktıktan sonra nadiren de olsa başınız 1 saat kadar sürecek yanma hissi olabilir. Kişilerin bir çoğu ağrısız hiçbir şey hissetmeden operasyon çıkmaktadır.

Operasyondan 1 gün sonra köklerin alındığı bandaj sökülür ve kliniğinizin tavsiye ettiği krem kök alınan bölgeye sürülür. Bu krem kullanımı 10 gün devam eder.

Operasyondan sonra ilk 3 gün çok önemlidir. Bu 3 günde ekilen graftler beslenmek için kılcal damarlarınıza tutunacaklardır. Bu yüzden ilk 3 gün operasyon alanına  hiçbir şeye temas ettirilmemelidir. En büyük temas sorunu operasyondan sonra aracınıza binerken olmaktadır, aracınıza binerken dikkatli olunuz başınızı tavana çarpmayınız. Ayrıca yatağınıza ters yatmanız yani ayak ucunuza başınızı koymanız, başınızı yatağınızın başlığına vurmamanız için tavsiye edilir.

Operasyondan sonraki 3. gün yıkama işlemi yapılmalıdır. Yıkama işlemi özel ve önemlidir. Kliniğimiz yıkama işleminin her aşamasını size hem sözlü hem yazılı hem de video olarak iletecektir. Bu süreç 10 gün sürecektir.

Operasyondan 13 gün sonra kafanızdaki kabuklar tamamen bitecek olup bu aşamadan sonra saç ekimi hassasiyeti bitecektir. Yıkamalarınız normal seyrinde devam edecektir. 13. Günden sonra yıkama işlemini hassas yapmayınız. İstediğiniz şampuanla korkmadan yıkayabilirsiniz.

Operasyon sonrasındaki ilk 1 ay hamam, sauna, deniz, solaryum, spor yapmak yasaktır. Bu durumlar enfeksiyona ve cildinizde kızarıklığa sebebiyet vermektedir.

İlk 2 ay ise jöle, biriyantin, topik, boya gibi kimyasal maddeler kullanımı kesinlikle yasaktır.

İlk 6 ayda ustura ve jilet kullanımı tavsiye edilmez. Operasyondan 15 gün sonra makine ile traş olabilirsiniz.