Prp Tedavisi

 

PlateletRich Plazma yani PRP kişinin kendi kanının alınarak belirli işlemlerden geçirilip, problemli bölgeye uygulanması işlemidir. Ayrıştırılan madde platelet bakımından zengin plazmadır. Plazma kanın pıhtılaşmasına yardımcı olan ve platelet adı verilen özel hücrelerden oluşmaktadır.

PRP  zarar görmüş dokulara uygulanması hücrelerin yenilenmesine olanak tanır. Konya PRP ile birçok tedavi mümkündür; saç dökülmesi, tendon yaralanmaları, kireçlenme, cilt gençleştirme gibi.

PRP saç dökülmesini yavaşlatmak ve mevcut saçları güçlendirmek için günümüzde kullanılan en geçerli işlemdir. Yılda 3 seans prp işlemi dökülmenizi yavaşlatarak saçlarınızı geçici bir süre için canlandıracaktır. Mevsimsel dökülmeler ve günlük saç dökülmesi sınırını aşmayan saçlar için çok uygun bir işlemdir.

Saç ekiminden 15 gün sonra yapılması halinde iyileşme sürecini hızlandıracak olup saç çıkış hızını da arttıracaktır. Saç ekimi yaptıran tüm kişilerin prp işlemi yaptırması tavsiye edilir.

PRP NASIL YAPILIR

Hastanın kanının bir tüpe toplanarak santrifüj yöntemiyle trombosit bakımından zengin plazmanın tam bileşenlerinden ayrıştırılması sağlanır. Trombosit zarar görmüş dokuların yenilenmesi ve büyümesi için çok önemli kaynaktır.

Hastadan alınan ortalama 20 mililitre kan tüplerde yaklaşık 15 dakika  santrifüj edilerek gerekli trombosit sağlanır. Ayrıştırılan trombosit enjektörlerde hazırlanır ve kafa derisinin 2-3 mm kadar altına mikroenjektör ile uygulanır. Bu işlem yaklaşık 30 dakika kadar sürmektedir.

Saç dökülmesi yaşayan kişiler ve saç ekimi yaptırmış kişilerin 3 seans yaptırması uygundur. Seans araları en az 15 gün olmalıdır.